Søk

Fyll ut skjemaet og motta uforpliktende tilbud om energisjekk og klimavennlig oppvarming.

Bli oljefri!

  •  
  •  
  •  

Valg av ny løsning

Borettslaget vurderte både luft/vann- og væske/vann-varmepumpe.

Vennene i borettslaget ville ha mer miljøvennlig varme i huset. De følger en styringsmodell der alle skal være enige før vedtak blir fattet. Derfor brukte de en del tid på å sette seg inn i aktuelle alternativer.

 

De ønsket å beholde vannbåren varme, ettersom det er radiatorer i hele huset. Det tok over et år før de bestemte seg for ny løsning. De vurderte luft/vann-varmepumpe, men fant ikke noe fornuftig sted å plassere pumpens utedel.

 

- Uansett hvor vi hadde plassert den, ville den kommet i nærheten av et soverom. Fordi det kan være litt støy fra utedelen, våget vi ikke å satse på luft/vann-varmepumpe, forklarer Thomas Lien.

 

Gjengen valgte i stedet en bergvarmepumpe. Det er en dyrere løsning, men de vurderte det som en sikrere og mer langsiktig løsning. Nå slipper de løse deler utendørs, derfor regner de med at vedlikehold og utskiftning vil bli rimeligere. De påpeker at borehullene der varmen hentes fra berget er en engangsinvestering som vil vare evig, og at det bare er varmepumpens innedel som vil kreve vedlikehold.

 

Les mer om væske/vann-varmepumper


Varmepumpen er av typen NIBE Fighter 1330. Den er på 22 kW og har såkalt utekompensert styring, det vil si at den gir varmere vann når utetemperaturen synker. Varmepumpen brukes også til oppvarming av husets tappevann.

 

Totalt er det beregnet et energibehov på 96.000 kWh i året for å varme opp huset og forbruksvannet. Varmepumpen skal kunne dekke 99 prosent av energibehovet. Den har en årsvarmefaktor på 3,3, som betyr at den vil bruke 28.887 kWh strøm. I tillegg er det behov for 643 kWh tilleggsenergi. Dette vil i teorien gi en besparelse på 66.445 kWh i året. 

 

Det måtte bores to 220 meter dype hull for å gi nok varme til det 800 kvadratmeter store huset samt til tappevann. Det måtte graves grøfter fra borehullene til huset, og legges rør der frostvæske skal sirkulere mellom varmepumpen og borehullene.
Totalt kostet utskiftningen av oljefyren 507.640 kroner for borettslaget. Dette er inkludert fjerning av oljetanken, boring av hull, rørlegging og montering av varmepumpe, ny varmtvannstank og elektrisk installasjon.

 

De fikk ca. 80.000 kroner i støtte av Enøketaten i Oslo kommune, som forvalter Klima- og energifondet. I tillegg tok borettslaget opp et lån på 325.542 kroner. Rolf Erik Nilsen påpeker at det er en utfordring for borettslag at de får høyere rente enn om de hadde tatt opp lån som private huseiere.
 

 

 

 

Oljefri.no drives av Naturvernforbundet med støtte fra Akershus fylkeskommune, Asker kommune, Bergen kommune, BKK, Fjell kommune, Hordaland fylkeskommune, Miljøverndepartementet gjennom Framtidens Byer, Oslo kommune, Statkraft Varme, Sør Trøndelag fylke, Trondheim kommune og hjelp fra mange dyktige tilbydere.