Søk

Du er her:

  • Større bygg
  • Få går for vannbåren varme når de pusser opp

Fyll ut skjemaet og motta uforpliktende tilbud om energisjekk og klimavennlig oppvarming.

Bli oljefri!

  •  
  •  
  •  

Få går for vannbåren varme når de pusser opp

Mange velger vannbåren varme når de bygger nytt. Langt færre velger det samme under oppussing.

Varmepumpe kombinert med vannbåren varme er førstevalget i nye boliger, viser en undersøkelse utført av Prognosesenteret på oppdrag for NRL (Norske Rørleggerbedrifters Landsforening).

 

Innenfor prosjekter knyttet til nye boliger, velger et flertall (54 prosent) å gå for vannbåren varme. Ved rehabilitering/oppussing er det imidlertid bare drøye 3 av ti (34 prosent) som velger det samme.

- Undersøkelsesresultatene kan tyde på forvirring blant huseiere som pusser opp og rehabiliterer. Mange vurderer nok kostnadene ved å gå over til varmepumpe og vannbåren varme i et for kort perspektiv. Men enda viktigere, vi tror mange ikke kjenner mulighetene godt nok og at de tror vannbårne oppvarmingsløsninger er synonymt med gulvvarme og behov for å bryte opp gulvet, sier teknisk direktør Ole Larmerud hos NRL.

Vannbåren varmeanlegg kan være anlegg med radiatorer og/eller gulv-,  tak- og veggvarme.  

 

Les hele saken på NRLs nettsider

1 | 2 | 3 | 4
Viser fra 1 til 15 av totalt 55 artikler

Oljefri.no drives av Naturvernforbundet med støtte fra Akershus fylkeskommune, Asker kommune, Bergen kommune, BKK, Fjell kommune, Hordaland fylkeskommune, Miljøverndepartementet gjennom Framtidens Byer, Oslo kommune, Statkraft Varme, Sør Trøndelag fylke, Trondheim kommune og hjelp fra mange dyktige tilbydere.